مراسم افتتاحیه خوب چگونه برگزار می شود؟

  tandis-zhik
  تشریفات مراسم افتتاحیه

  مراسم افتتاحیه خوب چگونه برگزار می شود؟

  در برگزاری مراسم افتتاحیه خوب و تاثیر گذار، عوامل بسیاری دخیل هستند. در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

  1. فضای مناسب و درخور توجه

  برخی از افتتاحیه ها مربوط به مکان مشخصی هستند که مراسم افتتاحیه باید در همان مکان اجرا شود؛ مانند افتتاح یک مرکز خرید، بیمارستان، رستوران، آموزشگاه و … که در این صورت زیبا سازی آن جا از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا افتتاح یک مرکز خرید را در نظر بگیریم؛ از آن جایی که مشتری برای دفعه اول قدم به این مرکز خرید می گذارد، باید در نظر اول زیبا و جذاب و درخشان به نظر برسد به گونه ای که جذابیت و خاص بودن آن در خاطر مشتری بماند و جاذبه ای باشد که در دفعات بعد هم وی را به سمت آن جا سوق دهد. شرکت های برگزاری کننده افتتاحیه باید این نکته را در نظر بگیرند و در دیزاین آن با وسواس زیادی وارد عمل شوند. استفاده از گل های طبیعی، بادکنک، انواع پارچه های مناسب، عکس ها و بنرهای تبلیغاتی جذاب نحوه دکور و دیزاین، همه و همه باعث تاثیرپذیرتر شدن مراسم افتتاحیه می شود.

  مراسم افتتاحیه

  برخی دیگر از مراسم افتتاحیه مربوط می شوند به مواردی که فضای مشخصی ندارند. مثلا افتتاح یک تونل، افتتاح یک سد، افتتاح یک بزرگ راه و مانند آن ها. در این شرایط برگزار کننده افتتاحیه باید با توجه به نوع افتتاحیه و تعداد مدعوین، تدابیر ویژه ای برای فضا و جایگاه مراسم در نظر بگیرد. مثلا می توان با استفاده از اسپیس فریم ها و یا سازه های پرتابل محل برگزاری و استفاده از چادرهای بدون ستون شرایط و جایگاه مناسبی را فراهم کرد. همچنین با استفاده از تاج گل ها و پارچه های خوش رنگ و درخشان به آن جا زیبایی بخشید و با استفاده از صندلی های مناسب، راحتی مهمانان افتتاحیه را مهیا نمود.

  گاهی نیز افتتاحیه ها مربوط به یک رویداد است؛ مانند مسابقات ورزشی، جشنواره های سینمایی، گالری های هنری و … که هر کدام برنامه ریزی و دقت عمل خاصی را می طلبند.

  مراسم افتتاحیه چه در مکان های بزرگ و کوچک بوده و چه با استفاده از داربست و سازه و چادر برپا شده باشد، باید از شرایط دمای مناسبی برخوردار گردد. از لحاظ گرما و سرما باید به گونه ای باشد که مدعوین احساس رضایت خاطر بنمایند. بنابراین استفاده از چیلرها و اسپیلت ها بسیار حائز اهمیت است.

  در مراسم افتتاحیه، شخص یا اشخاصی به ایراد سخنرانی می پردازند در نتیجه باید جایگاه مناسبی برای سخنران تدارک دیده شود. از آن جایی که جایگاه در دید همه شرکت کنندگان قرار دارد و مورد توجه همگان است، بنابراین دکور و دیزاین محل برگزاری آن نیز مهم است. این مورد هم از دید یک برگزارکننده موفق و نکته بین، نادیده گرفته نمی شود.

  2. شروع موفق

  در برگزاری مراسم افتتاحیه، برای شروع موفق، باید قاری و مجری درجه یک و قوی داشت. استفاده از افراد مشهور و شناخته شده تاثیر بسیار زیادی در به یادماندنی تر شدن مراسم افتتاحیه می گذارد. مجریان توانمند و باتجربه می توانند مراسم را پرشورتر و جذاب تر کنند. حضور مجری در برقراری نظم و اجرای به موقع تمام آیتم کمک شایانی به برگزارکننده افتتاحیه می نماید. آن ها می دانند که کجا باید جدی باشند، کجا باید شوخی کنند و چگونه شرکت کنندگان را مخاطب قرار دهند که توجه تک تک شان را جلب کنند.

  برگزاری افتتاحیه

  3. صدای رسا

  همانطور که اشاره شد، در یک افتتاحیه سخنران، مجری، قاری و … حضور دارند و بدون شک نیاز به سیستم صوتی حرفه ای به شدت احساس می شود. اگر برگزار گنندگان افتتاحیه روی این موضوع دقت لازم را نداشته باشند، تمام زحماتشان بی نتیجه خواهد ماند. هر چقدر صدا واضح تر و طبیعی تر باشد، شنونده هم با دقت و رضایت بیشتری به آن گوش می سپارد. و در شرایط معکوس همهمه و سر و صدای مهمانان بیشتر از مجری و سخنران خواهد بود. سیستم صوتی در مراسم باید به گونه ای باشد که صدا به صورت یکنواخت در همه جا پخش شود.

  مراسم افتتاحیه چه در سالن، مرکز خرید، سوله و ورزشگاه باشد، چه در فضاهایی مثل چادرهای بدون ستون یا فضاهای باز، چه در فضاهای بزرگ و وسیع و چه در فضاهای کوچک و … مهندسان و متخصصان آکوستیک باید با توجه به فضای موجود از پهنای باند و اکوی مناسب و سایر عواملی که در بهینه سازی صدا موثر است استفاده کنند و با تخصصی که دارند زمینه ساز تولید صدایی رسا در فضای مورد نظر باشند.

  4. ایجاد سرگرمی

  گاهی اوقات در برخی از مراسم افتتاحیه ایجاد سرگرمی بر جذابیت آن می افزاید؛ مثلا اجرای موسیقی زنده، استندآپ های مختلف و جذاب با موضوعات محبوب و … . این بخش از مراسم افتتاحیه معمولا بسیار پرطرفدار است؛ مخصوصا اگر از گروه های موسیقی مطرح و کاربلد و یا استندآپ کمدین های مشهور دعوت به عمل بیاید، سبب ساز خلق لحظاتی مفرح و به یادماندنی در مراسم افتتاحیه خواهد شد. مهمانان با این بخش از افتتاحیه ارتباط خوبی برقرار می کنند و لحظاتی ماندگار و متفاوت برای آن ها پدید می آید.

  برگزار کننده مراسم افتتاحیه

  گاهی مراسم افتتاحیه مصادف می شوند با تاریخ های خاص و مناسبت های مذهبی؛ در این صورت اجرای برنامه های آیینی و مذهبی جلوه خاصی به مراسم می بخشد.

  5. نورپردازی

  در فضاهای سرپوشیده، یا مراسمی که در تاریکی و یا شب هنگام اجرا می گردند، نورپردازی مناسب شایان توجه است. در حین اجرای مراسم افتتاحیه گاهی نیاز به نور کم و گاهی نیازمند نور زیاد هستیم. گاهی به طور مثال، هنگام اجرای موسیقی زنده رقص نور بر جذابیت آن می افزاید.

  در برخی از افتتاحیه ها مثل رویدادهای ورزشی، رقص نور نقش بسیار پررنگی را ایفا نموده و زیبایی مراسم دو چندان می کند. در نتیجه برگزارکنندگان مراسم افتتاحیه باید تمرکز ویژه ای را روی نورپردازی داشته و به صورت کاملا حرفه ای و محاسبه شده روی نورپردازی تک تک لحظه های مراسم برنامه ریزی و وسواس داشته باشند. چرا که نورپردازی مناسب باعث خلق لحظاتی دلنشین می گردد.

  6. نمایشگر

  در برخی از افتتاحیه ها که در فضاهای بزرگ و وسیع برگزار می گردند، باید نمایشگرهایی وجود داشته باشند تا تمام شرکت کنندگان بتوانند به خوبی مراسم را مشاهده نمایند؛ نمایشگرهایی با وضوح بالا و کیفیت مطلوب. مراسمی مثل افتتاحیه های ورزشی یا سینمایی که در سالن های بزرگ و بعضا روباز اجرا می شوند. برگزاری چنین مراسمی بدون نمایشگر امکان پذیر نیست. پس یک موسسه برگزار کننده افتتاحیه حرفه ای، باید نمایشگرهای حرفه ای نیز داشته باشد.

  7. فیلمبرداری و عکاسی

  حضور عکاس و فیلمبردار حرفه ای در تمامی مراسم لازم و ضروری است. خاصه اینکه برخی از مراسم افتتاحیه به صورت زنده پخش می شوند. حضور دوربین های به روز و حرفه ای مانند کرین ها، هلی شات ها، اسپایدر ها و … در فرایند اجرای برگزاری افتتاحیه زمینه ساز باشکوه تر شدن افتتاحیه ها و پوشش دهی مناسب تر آن ها می گردد.

  8. استفاده از خودروهای تشریفات

  برخی از مراسم افتتاحیه، مهمانان مهم و ارزشمندی از سایر کشورهای جهان دارند. در چنین شرایطی باید حضور آنان در مراسم به بهترین و شایسته ترین حالت ممکن صورت پذیرد. بنابراین برای حفظ رضایت خاطر آنان و کلاس کاری خود، جایز است از خودروهای لوکس و ایمن که مناسب تشریفات هستند، استفاده کرد.

  9. مترجم های حرفه ای

  همانطور که در بالا اشاره شد، در بعضی از مراسم افتتاحیه، مهمانان خارجی حضور دارند؛ در چنین شرایطی برای اینکه این میهمانان در جریان همه اتفاقات برنامه قرار بگیرند، لزوم مترجم همزمان و سیستم های دقیق ترجمه همزمان بسیار حائز اهمیت است. بنابراین یک موسسه تشریفاتی باید مترجمین همزمان قوی و کارآزموده ای هم داشته باشد.

  10. پذیرایی

  این قسمت از برنامه های یک مراسم افتتاحیه تاثیر چشم گیری در میزان رضایت مهمانان و شرکت کنندگان در مراسم افتتاحیه دارد. یک موسسه تشریفاتی موفق و حرفه ای، باید برای پذیرایی منوهای متفاوتی داشته باشد. انواع نوشیدنی های طبیعی و کوکتل های میوه، انواع فینگرفودها و دسرها که همگی به صورت شات های تک نفره سرو می گردند، مناسب برای چنین مراسمی هستند که گاه می توان آن ها را به صورت سلف و گاه به صورت پکیج سرو کرد.

  تشریفات مراسم افتتاحیه

  برگزار کننده افتتاحیه برای درخشان تر شدن مراسم و چشم گیرتر شدن تمام زحماتی که برای افتتاحیه کشده است، باید در این بخش مانور بدهد. تنوع بیشتر، گارنیش زیباتر و نحوه چیدمان حرفه ای میز پذیرایی را رنگارنگ و فاخر می کند.

  کلام آخر

  در نهایت یک برگزار کننده افتتاحیه موفق، با رعایت این موارد کلیدی و مهم می تواند به بهترین شکل ممکن یک افتتاحیه را از صفر تا صد به انجام برساند و رضایت خاطر خودش، طرف مقابلش و تمام افرادی که در افتتاحیه شرکت کردند را جلب کند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست مشاوره رایگان، می توانید با موسسه تندیس مجلل ژیک با سال ها تجربه در این زمینه، تماس حاصل نمایید. روی دکمه زیر کلیک نمایید.

  ژیک

  دیدگاهتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.